POBIERZ

Już dostępny! Darmowy harmonogram dnia ślubu

POBIERAM

Teraz wiecie już wszystko! Jeżeli teraz zastanawiacie się jak poukładać Wasz ślubny harmonogram to z pomocą przychodzą moje wskazówki i szablon harmonogramu ślubu, który zupełnie darmo możecie pobrać tutaj.

Plan B

 

Czyli plan w razie niepogody. Bardzo ważny punkt planowania Waszego dnia. Dobrze jest mieć zadaszone miejsce, do którego będziecie w stanie przenieść Waszą ceremonie. Nie zawsze musi być to budynek, dobrym rozwiązaniem jest też namiot. Pamiętaj by to miejsce miało dużo dostępu do światła dziennego. Fajnym i romantycznym rozwiązaniem w przypadku mżawki lub lekkiego deszczu jest ślub pod parasolkami. Niektóre miejsca mają takie parasole przygotowane również dla gości. Pamiętajcie by te parasolki były przezroczyste. To pomoże oświetlić Wasze twarze i każdy z gości będzie mógł zobaczyć Was a nie parasolkę.  

Dekoracje na ślub plenerowy

O dekoracje postanowiłam zapytać ekspertkę w tej dziedzinie, czyli Justynę ze Scenerie w tle – która dekoruje przede wszystkim śluby plenerowe – między innymi ten z zamieszczonych tutaj zdjęć ze ślubu Marty i Piotrka.

 

Dlaczego dekoracje na ślubie plenerowym są tak istotne?

Dekoracje na ślubie plenerowym są istotne, bo służą podkreśleniu wyjątkowości miejsca i chwili zaślubin, czyli najważniejszej momentu podczas dnia ślubu (a także jednego z najważniejszych momentów życia)! Tworzą także tło dla Pary Młodej podczas przysięgi, wymiany obrączek, pierwszego pocałunku i przywitania gości jako Żona i Mąż. Zdjęcia z tych najważniejszych chwil zostają jako pamiątka na zawsze i to tło jest taką "wisienką na torcie", bo zawsze podkreślamy, że najważniejszy jest pierwszy plan - Para Młoda i ich miłość, a dekoracje mają być - tylko i aż - pięknym tłem.

I takie jest nasze motto w pracy :)

 

Jaka jest różnica między dekoracjami kościelnymi a tymi na ślub plenerowy?

Podstawową różnicą między dekoracjami w kościele a tymi w plenerze jest to, że w plenerze mamy większą swobodę. Wspaniałe jest to, że plener daje duże "pole do popisu" - dekoracje mają być spójne z Parą Młodą i ich stylem i nie musimy tutaj "dopasowywać się" do wnętrza kościoła czy urzędu stanu cywilnego.

Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i założony budżet. W kościele czy urzędzie niestety nie uda się wykorzystać dekoracji na więcej sposobów niż tylko podczas ceremonii.

 

Jak najlepiej dobrać dekoracje do takiej uroczystości?

Dekoracje ślubu plenerowego najlepiej dobrać do Pary Młodej i ich stylu, wtedy widać, że dobrze się czują w aranżacji. Kochacie elegancję i błyskotki? Spodobają Wam się pewnie kryształowe i srebrne dodatki, np. hips. Lubicie rustykalny klimat, a do ślubu planujecie iść boso? Posadźcie gości na siedziskach ze słomy.

W zależności od tego czy będzie to ślub humanistyczny, cywilny czy kościelny przedstawcie swoją wizję celebrantowi, jeśli planujecie jakieś bardzo awangardowe rozwiązania, ponieważ miejsce musi być "godne".

Są urzędnicy, którzy mają swoje wymagania (z ciekawszych- w jednej gminie pani urzędnik wymaga utwardzenia powierzchni pod swoim krzesłem), dlatego warto wcześniej się przygotować.

 

Czy to naprawdę tak dużo kosztuje? Czy da rade zrobić dekoracje ślubu plenerowego mniejszym kosztem?

Na koszt całościowej aranżacji ceremonii zaślubin składa się wiele elementów i ciężko podać jedną cenę, zależy ona od wielu czynników.

 

Pierwszym krokiem jest znalezienie miejsca - zazwyczaj jest to teren przy Waszej restauracji weselnej. Dowiedzcie się, czy wynajęcie przestrzeni na ślub wiąże się to z dodatkowymi kosztami i czy jest coś zawarte w tej cenie (np. stolik, godło, krzesła). Firma dekoracyjna zazwyczaj oferuje konstrukcje- łuki, pergole czy altanki, dekorację kwiatową i inne dodatki np. dywan. Inne elementy często potrzebne to krzesła - te najczęściej udostępnia sala, ale może się okazać, że krzesła trzeba wypożyczyć z zewnątrz. Zawsze jednak możemy postawić na minimalizm w dekoracjach, by ograniczyć te koszty, bo przyroda sama w sobie jest piękna. Innym pomysłem jest wykorzystanie dekoracji na jak najwięcej sposobów, tak by nie mieć wrażenia, że dekoracje służyły tylko przez pół godziny.

 

Jak maksymalnie wykorzystać dekoracje ze ślubu?

 

  • Często po ceremonii Para Młoda pozostaje w miejscu przygotowanej scenerii na życzenia od gości.
  • Dekoracja może też służyć za ściankę do zdjęć grupowych.
  • Podczas wesela można dekoracje wykorzystać jako tło do pierwszego tańca, krojenia tortu, księgi gości.
  • Przed ślubem - jako tło do przygotowań czy first look'a.

 

Często zdarza nam się po ceremonii modyfikować ścianki np. dokładając oświetlenie, tak aby służyły również podczas zdjęć wieczornych. Na tle scenerii można oczywiście zrobić sobie zdjęcie telefonem, ale koniecznie poproście też Waszego fotografa o wykonywanie zdjęć wśród dekoracji.

 

O której zacząć ślub plenerowy?

Wskazówka:

Dobrze jest pojawić się na około miesiąc przed ślubem w miejscu Waszej ceremonii i zobaczyć światło. Jeżeli jesteście pewni, że podczas ślubu słońce będzie raziło Was w oczy skontaktujcie się ze swoim fotografem i dekoratorem – powinni pomóc w dobrym ustawieniu miejsca ceremonii.  

Jest bardzo istotny dla niezapomnianych zdjęć. Decydując o godzinie ślubu weźcie pod uwagę to jak Wasze miejsce wygląda o danej porze. Najlepszym momentem jest ten, w którym na Waszych twarzach będzie cień lub ślubować będziecie tyłem do słońca. To pomoże wykluczyć mrużenie oczy spowodowane przez słońce.

Miejsce idealne na ślub plenerowy

Nie odkryje ameryki pisząc, że najlepiej zorganizować ślub plenerowy w pobliżu miejsca przyjęcia weselnego lub nawet na terenie tego miejsca. Teraz coraz więcej miejsc również tych bardziej glamour aranżuje swoje przestrzenie pod śluby plenerowe. Możecie też wybrać Wasze wymarzone miejsca, takie jak plaża czy las! Słyszeliście już o fantastycznym miejscu na ślub w lesie przy Gajówce lub Foreście?

 

Ślub w plenerze nie musi oznaczać rezygnacji ze ślubu kościelnego. Poniżej podsyłam Wam kilka miejsc w Polsce, które organizują plenerowe śluby kościelne:

 

 

Mogą być to też kapliczki blisko miejsca przyjęcia weselnego.

Zobacz również:

Wszystko co musisz wiedzieć o ślubie plenerowym

Ustalmy na początku – ten wpis jest zbiorem rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, bez skonkretyzowanego rodzaju ślubu. To znaczy, że przeczytacie tutaj wskazówki o ślubie plenerowym bez znaczenia czy będzie to ślub cywilny, humanistyczny czy nawet kościelny.

 

Zacznijmy od tego czym zdecydowanie różni się ślub plenerowy od tradycyjnego w kościele lub w urzędzie. Przede wszystkim klimatem. Przyjęło się, że śluby plenerowe mają styl mniej formalny, bardziej sielski. Co ważne ślub plenerowy może być bardziej spersonalizowany i intymny. Jeżeli zależy Wam na czymś totalnie Waszym, co pomoże pokazać Was i Waszą miłość w wyjątkowy sposób – jest to zdecydowanie organizacja ślubu w plenerze.

15 marca 2023

Odwiedź mnie na Instagramie

by Małe Studio  |   Fotografia ślubna i rodzinna  |   Cała Polska  |  Cały świat  |  tel. +48 736 847 101  Polityka prywatności